piątek, 7 października 2011

Ocieplenie posadzki na gruncie

Podstawa energooszczędnego domu bez części piwnicznej. 


Dobrze wykonana podłoga będzie służyła przez cały okres użytkowania domu. Nie wymaga to dużych nakładów pieniężnych ani skomplikowanych technologii. Trzeba tylko trzymać się podstawowych zasad wykonania.

 • Poziom podłogi powinien być co najmniej o 40 cm wyżej, niż poziom gruntu. Przy czym bezpieczniej jest przyjąć jeszcze wyższy.
 • Izolacja przeciwwilgociowa musi być połączona współpłaszczyznowo z izolacją poziomą fundamentów.
 • Między podłogą a ścianą zewnętrzną nie może być mostków termicznych.

Jak więc powinna wyglądać nasza podłoga? Otóż musi zawierać wszystkie potrzebne warstwy, które zapewnią izolację przeciwwilgociową, izolację termiczną oraz zapewnią dobre tłumienie drgań.

Są dwie metody ustalania warstw. Pierwsza polega na położeniu ocieplenia pod izolacją przeciwwilgociową, aby nie zabierać wysokości pomieszczeniom na parterze. Druga, którą uważam za lepszą i dającą więcej możliwości polega na położeniu ocieplenia na warstwie izolacji przeciwwilgociowej. Takie rozwiązanie ma również swoje wady, należy zaprojektować odpowiednio wyższy parter jeżeli zależy nam na wysokości pomieszczeń.

Układ warstw w dobrze wykonanej podłodze powinien przedstawiać się następująco:

 1. Dolna warstwa wykonana z mechanicznie zagęszczonego piasku (20-30 cm)
 2. Kolejną warstwę powinien stanowić chudy beton, który ma wyrównać powierzchnię podłogi i stworzyć jedną płaszczyznę z fundamentami domu (ok 5 cm)
 3. Trzecia warstwa to izolacja przeciwwilgociowa. Zdecydowanie nie warto tutaj oszczędzać. Wykonujemy ją z bardzo grubej folii lub dobrej jakości papy asfaltowej. (kilka mm grubości)
 4. Bezpośrednio na folię lub papę kładziemy izolację termiczną ze styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego, dedykowanego dla podłóg (od 12 cm do nawet 20 cm)
 5. Warstwę ocieplenia zabezpieczamy wylewką z betonu zbrojonego (ok 5-6 cm) 
 6. Ostatnia warstwa to w zależności od potrzeb płytki, parkiet, system paneli itp.

Jeżeli w podłodze planujemy zamontować system ogrzewania lepiej jest zastosować warstwę ocieplenia poniżej izolacji przeciwwilgociowej.  Ponieważ montaż ogrzewania pociąga za sobą zwiększenie wysokości warstw podłogowych poprzez dodatkową wylewkę akumulacyjną oraz samo ogrzewanie z warstwą izolacji termicznej.

Przed przystąpieniem do prac wykonawczych koniecznie należy wyliczyć współczynnik przenikania ciepła dla naszej podłogi. Zgodnie z normami powinien wynosić U = 0,45 W/(m2K). Lepiej jednak osiągnąć wartość ok 0,3 W/(m2K) poprzez zwiększenie grubości styropianu.  

Dla podłogi o grubości warstw: 

- piasek: 25cm; 
- beton chudy: 5cm; 
- papa asfaltowa: 3mm; 
- styropian: 15cm; 
- wylewka: 6cm; 
- parkiet: 2 cm

współczynnik U wynosi  ok. 0,27   W/(m2K) - może się zmieniać w zależności od producenta użytych materiałów. Taka podłoga jest już wystarczająco ciepła, aby nie narażać nas na niepotrzebne straty. 

Przed przystąpieniem do prać należy więc zawsze wykonać odpowiednie obliczenia. Może się okazać, że pieniądze, które dodatkowo włożymy w dobre ocieplenie zwrócą się w ciągu jednego lub dwóch sezonów grzewczych. 

3 komentarze:

 1. Czy na pewno bezpośrednio na papę można położyć styropian?? Papa nie "zeżre" styropianu??

  OdpowiedzUsuń
 2. a zje go i to szybko...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie do końca tak jest. W reakcję ze styropianem wchodzą przede wszystkim dodatki (rozpuszczalniki) używane na łączeniach papy. Jeżeli papa jest w nowszej technologii lub zwyczajnie na zakładkę to nie powinno być problemu. Oczywiście dla bezpieczeństwa można położyć nawet cienką folię ochronną.

   Usuń

Zapraszam do pisania komentarzy.