czwartek, 6 października 2011

Jak kupić okna i nie zatykać dziur watą...

Czyli jakie kryteria musi spełniać okno, żeby zaoszczędzić nasze pieniądze, czas i nerwy.

 
Otóż zasady kupowania okien są bardzo proste.
  1. Ustalamy budżet - tu jednocześnie zapada decyzja czy profile okienne będą aluminiowe, plastikowe czy drewniane
  2. Gromadzimy oferty - najlepiej u producentów lub hurtowników
  3. Wybieramy okna (na tym etapie zaczynają się schody)
Jeżeli decydujemy się na okna drewniane należy zwrócić uwagę na spasowanie elementów, rodzaj wkładu szybowego, gatunek drewna i grubość ramy. Głównym problemem w użytkowaniu okien z drewna jest skręcanie i krzywienie się ram. Ważne jest więc, żeby gwarancja obejmowała tego rodzaju błędy producenta. Powinna obejmować też montaż i być odpowiednio długa. Zwykle producenci udzielają gwarancji 5 letniej na okno i okucia z możliwością przedłużenia. Nie warto decydować się na firmy, które dają mniej niż 5 lat.

W przypadku okien aluminiowych  jest bardzo dużo zastosowań, do których wymagane są skrajnie różne ramy. Nie będę się więc zbytnio rozpisywał na ten temat ponieważ to temat na osobny artykuł. Z doświadczenia wiem, że w przypadku alu okien w szczególności istotne są: solidna rama, dobrej jakości okucia oraz przede wszystkim wysokiej jakości uszczelki.

Najczęściej montowanymi oknami są tzw. okna plastikowe. Chodzi oczywiście o materiał, z którego wykonane są ramy. Są o tyle warte uwagi, że od strony wewnętrznej i zewnętrznej budynku możemy mieć  różne okleiny, dowolnie wybrane z palety producenta. Na rynku mamy naprawdę bogaty wybór tego typu okien, co daje dużo możliwości, ale stwarza też pewne ryzyko popełnienia błędu przy zakupie. Ostatnio popularne są trzy szyby w pakiecie okiennym. Rozwiązanie jest dosyć ciekawe, ale nie koniecznie należy się tym ekscytować. Niektóre okna dwuszybowe mają podobne parametry jak okna z dodatkową, trzecią szybą. Zwykle są też tańsze. Przyjrzyjmy się więc podstawowym parametrom, które cechują dobre okno.

  • Sztywny, solidny profil
  • Współczynnik przenikania ciepła: (Uw) około 0,8 W/[m2K] (Im mniej, tym lepsze okno)
  • Współczynnik przenikania energii cieplnej do wewnątrz: (g) około 0,4 (Im wyższy, tym więcej ciepła pozyskamy dzięki wpadającym przez okno promieniom słonecznym)
  • Współczynnik przenikania światła: (Lt) ponad 0,6 (Im większa wartość, tym więcej światła dziennego wpadnie do wnętrza pomieszczenia)

Należy również pamiętać o jak najdłuższej gwarancji dla okien "plastikowych", obejmującej również montaż. Zwykle przez niedociągnięcia na etapie mocowania okna w otworze pojawiają się problemy. Zbyt mocne skręcanie śrubami miękkiego profilu prowadzi do wypaczania się i rozszczelnienia okna.

Osobiście uważam, że przed zakupem okna warto zebrać jak najwięcej ofert i dobrać je nie tylko pod względem ceny, ale właśnie wspomnianych współczynników, które czynią okno ciepłym i widnym (nie zawsze trzy szyby i 10-komorowy profil są gwarancją sukcesu). Najlepiej jest kupować okna hurtem dla całego domu wraz z parapetami i montażem z tej samej firmy. Powoduje to znaczne obniżenie kosztów zakupu i całościową gwarancję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do pisania komentarzy.