Czyli kilka słów o tym jak zrobić z domu termos.
A tak na poważnie... Artykuł ma na celu pokazać, że warto rozsądnie ocieplić dach oraz jak to zrobić, żeby uniknąć w przyszłości problemów i niepotrzebnych kosztów.
Zacznijmy od tego z jakich warstw składa się dach (idąc od zewnątrz).
- Pokrycie dachowe (blacho-dachówka itp.)
- Wstępne krycie (membrana lub papa)
- Wełna mineralna
- Folia wysoko paro-przepuszczalna
- Druga warstwa wełny mineralnej
- Folia paroizolacyjna
- Płyta OSB lub KG
Nie będę się rozwodził na temat izolacji przeciwwilgociowej dachu. Skoncentruję się na prawidłowym mocowaniu docieplenia z wełny.
Najważniejsze jest, aby pierwszą warstwę wełny mineralnej (zaraz pod deskowaniem), ułożyć ściśle i spasować idealnie w przestrzeni między krokwiami. Ta warstwa musi mieć grubość odpowiadającą wysokości krowi, zwykle od 18 do 22 cm. Zaraz po niej stosujemy drugą warstwę wełny, aby zabezpieczyć mostki cieplne oraz jeszcze zmniejszyć oddawanie ciepła przez połać dachową. Ta warstwa powinna być grubości ok 12 cm, mocowana koniecznie na specjalnych, metalowych stelażach. W drugiej warstwie wełny (wewnętrznej) mocuje się przewody elektryczne i ewentualne inne układy, wymagające prowadzenia kabli.
Przy docinaniu wełny, należy pamiętać, że ma ona rozpierać się w przestrzeniach między krokwiami. Nie można jednak przesadzać, ponieważ wełna wybrzuszy się w kierunku dachówki, co spowoduje zmniejszenie szczeliny wentylacyjnej. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać szczelin między kawałkami docieplenia. To idealne miejsce do powstawania mostków cieplnych. Ważne jest również aby pamiętać o dokładnym spasowaniu elementów izolacji przeciwwilgociowej.
Tak skonstruowane ocieplenie pozwala na świetną izolację domu co przekłada się na koszta ogrzewania. Dodatkowo unikniemy w ten sposób sytuacji z przemarzaniem, zagrzybieniem i gniciem dachu. Trzeba jednak pamiętać, aby zaprojektować odpowiednio wentylację, ponieważ tak szczelny dach w połączeniu z dobrej jakości oknami nie zapewnią odpowiedniego przepływu powietrza na poddaszu. W konsekwencji pojawią się patologie w postaci wykwitów pleśni oraz skraplającej się pary wodnej.
Jeżeli całość prac wykonamy starannie, dach przez długie lata będzie nam służył jak nowy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zapraszam do pisania komentarzy.